FTC World Championship

FTC World Championship Banner

The 2013-2014 FTC World Championship was April 23-26, 2014, at the Edward Jones Dome, St. Louis, Mo.  128 FTC teams advanced from Super-Regional Championships and International Tournaments to compete for the top spots in FTC. 

Who Advanced? >> Beginning in the 2013-2014 FTC Season, teams in the U.S. advanced from Super-Regional Championship Tournaments to the World Championship. For information on the order in which advancement slots are awarded, review the Advancement Criteria list.

FTC World Championship Results

For match results and rankings, please visit http://theyellowalliance.net/events/view/60

Awards and Competition Winners

Judges Awards

Spreading Culture through FIRST Award

  • Team 8357, Desert Matrix, Dhahran, Saudi Arabia

Materials Science PhD Award

  • Team 6055, Gear Ticks, Lincoln, Massachusetts

Promote Award Finalists

Compass Award Finalists

Motivate Award Finalists

  • 3141, Bears from Mexico City, Mexico
  • Winner - 3954, Watt’s Up! from The Hague, The Netherlands
  • 4855, Batteries in Black, from Portland, Oregon
  • 4982, Café Bot, from Webster, Missouri
  • 5421, RM-ed and Dangerous from Rockville, Maryland
  • 6424, ‘Oly Cow from Olympia, Washington

PTC Design Award

  • Winner - 3486, Techno Warriors Advanced from Brandon, Mississippi
  • 3781, Westlake Pi-Rho-Maniacs from Austin, Texas
  • 4140, Fish in the Boat from Lakeview, Minnesota
  • 4251, Cougar Robotics Team from Columbus, Ohio
  • 5972, Patronum Bots from East Troy, Wisconsin
  • 6055, GearTicks from Lincoln, Massachusetts

Rockwell Collins Innovate Award

  • 577 Wreckers Robotics for Westport, Connecticut
  • Winner - 3595 Schrodinger’s Hat from Fairbanks, Alaska
  • 4250 LIGHTSABERS from Oklahoma City, Oklahoma
  • 4251 Cougar Robotics Team from Columbus, Ohio
  • 4507 Robo Chargers from Grand Rapids, Michigan
  • 4530 Infinite Resistance from Cincinnati, Ohio

Connect Award

  • 3141, Bears from Mexico City, Mexico
  • 4029, 2 Bits and a Byte from Lexington, Massachusetts
  • Winner - 4140, Fish in the Boat from Lakeview, Minnesota
  • 4924, Tuxedo Pandas from Christiansburg, Virginia
  • 5069, Robogamers from New York City, New York
  • 5096, Monkey Madness from Huntsville, Alabama

Control Award

  • 577, Wreckers Robotics from Westport,  Connecticut
  • 3595, Schrodinger’s Hat from Fairbanks, Alaska
  • Winner - 4092, Nanites, from Portland, Oregon
  • 4855, Batteries in Black, from Portland, Oregon
  • 5169, Watts Up? from Edison, New Jersey
  • 7013, Hot Wired from Portland, Oregon

Think Award

  • 3486, Techno Warriors Advanced from Brandon, Mississippi
  • 4092, Nanites from Portland, Oregon
  • 4982, Café Bot from Webster, Missouri
  • Winner - 5972, Patronum Bots from East Troy, Wisconsin
  • 6081, I 2 R Robotics from Westport, Connecticut
  • 7129, Robo Raiders from Troy, Illinois

Inspire Award

  • Winner - 3141, Bears from Mexico City, Mexico
  • 3486, Techno Warriors Advanced from Brandon, Mississippi
  • Third Place Inspire - 4982, Café Bot from Webster, Missouri
  • 5169, Watts Up?  from Edison, New Jersey
  • Second Place Inspire - 5421, RM-ed and Dangerous from Rockville, Maryland
  • 5972, Patronum Bots from East Troy, Wisconsin

Division Finalists

Edison:

  • Captain - Team 6433 – Neutrinos from Lakeland, Florida
  • First Team Picked - Team 6424 – Oly Cow from Olympia, Washington
  • Second Team Picked – Team 3708 – Iron Eagles Optimus from Austin, Texas

Franklin:

  • Captain - Team 4997 – Masquerade from Tampa Florida
  • First Team Picked - Team 6299 – ViperBots Quad X from Austin, Texas
  • Second Team Picked - Team 4211 - The Bombers from St. Louis, Missouri

Edison Division Winning Alliance and World Championship Finalist Alliance

  • Captain – Team 4251 – Cougar Robotics from Columbus, Ohio
  • First Team Picked - Team 724 – RedNeck Robotics Wun from Sun River, Montana
  • Second Team Picked - Team 4318 – Green Machine from Ellicott City, Maryland

Franklin Division Winning Alliance and World Championship Winning Alliance

  • Captain – Team 7013 – Hot Wired from Portland, Oregon
  • First Team Picked – Team 5257 – Eagles Robotics XPerience from Delray Beach, Florida
  • Second Team Picked – Team 4240 – 4-H Techno Clovers from Accident, Maryland

World Championship Photos and Videos

FTC World Championship Photoset: Facebook.com/FTCTeams 

FTC World Championship Video Playlist: 

FIRST Championship Recap Video: http://vimeo.com/93021844

FTC World Championship Schedule

Wednesday, April 23, 2014
12:00 Noon Team Registration Opens
1:00-6:00 PM Team Judging and Robot Inspections (Scheduled Appointments)
7:30-8:30 PM FTC Welcoming Ceremony - America's Ballroom
8:45 PM FTC Pits Close
Thursday, April 24, 2014
7:00 AM St. Louis Convention Center and Edward Jones Dome Open/Pits Open - All programs
8:00 AM - 8:00 PM FIRST Robotics Conference Workshops
8:00 - 8:30 AM FTC Driver's Meeting - Edward Jones Dome
9:00 AM - 12:00 PM FTC Qualification Matches
9:00 AM - 5:00 PM Suppliers Showcase, Sponsor and Alliance Exhibits
10:00 AM - 4:00 PM Scholarship Row, sponsored by Novelis
1:00 PM - 6:00 PM FTC Qualification Matches
6:30 PM FTC Pits Close
Friday, April 25, 2014
7:00 AM St. Louis Convention Center and Edward Jones Dome Open/Pits Open - All programs
8:30 - 9:15 AM FIRST Championship Welcome and FRC Opening Ceremony
9:30 - 10:30 AM Jr. FLL Expo - at FTC Competition Fields
10:00 AM - 4:00 PM Scholarship Row, sponsored by Novelis
10:00 AM - 4:00 PM Suppliers Showcase, Sponsor and Alliance Exhibits
10:45 AM - 12:00 PM FTC Qualification Matches
1:00 - 3:45 PM FTC Qualification Matches
3:45 - 4:00 PM FTC Mascot Dance
4:00 - 4:30 PM FTC Alliance Selections
5:00 PM FTC Pits Close
Saturday, April 26, 2014

7:00 AM
St. Louis Convention Center and Edward Jones Dome Open/Pits Open - All programs
7:30 - 9:30 AM FTC Elimination Matches
8:00 - 11:00 AM Sponsor and Alliance Exhibits
9:30 - 10:15 AM FTC Final Matches
12:30 PM FTC Pits Close
12:45 - 1:45 PM FTC Closing and Awards Ceremony - America's Ballroom
4:30 - 5:30 PM FIRST Championship Closing and Awards Ceremony, sponsored by UTC - Dome/Einstein
6:00 - 10:00 PM FIRST Finale - America's Center

Official FTC Team Schedule

Official Spectator Schedule

2013 FTC World Championship Awards, Competition Results and archived team information 

Division Lists and Judging and Inspection Schedules

Note: For division assignments, teams were sorted by the order in which they advanced from their Super-Regional or Championship event and then by their team number.  The teams were alternately placed into the two divisions.  The outcome of those two steps was evaluated and manually adjusted on a team-by-team basis to prevent all Inspire Award Winners from being in one division; all Winning Alliance Winners from being in one division; and all teams from one region being in one division.

Division assignments and Inspection and Judging Schedules are not negotiable.

Resources for Advancing Teams: